Юлія Шушайло

Юлія Шушайло – голова ГО “АФПБ” та засновник клубу щасливих батьків “Диво в домі”, автор вітчизняної програми підготовки доул міжнародного зразка, автор численних статей у профільних журналах та на ресурсах для батьків, організатор та учасник міжнародних конференцій, спрямованих на гуманізацію пологової допомоги та підвищення професійного рівня спеціалістів, які працюють у перинатальній сфері. Ведуча семінарів для лікарів на кафедрі медицини плоду (м. Київ). Мама трьох дітей. Сертифікована в Англії доула, що пройшла стажування у низці країн і має багатий досвід роботи в пологових будинках на пострадянському просторі. Громадський діяч та керівник соціальних проектів.

«Немовлята – це моя пристрасть та кохання. Все, що з ними пов’язано, стало моїм покликанням та захопленням, роботою та святами (smiley) Мене “закликали” служити (smiley) Я не приходила на цю тему, не цікавилася нею, не захоплювалася. У моєму випадку – це справжнісіньке покликання, повне занурення з великою швидкістю без попиту, без сумнівів.
У той час, коли я розпочала цей шлях, максимум на що можна було розраховувати на російськомовному просторі – це пара перекладених статей. Будучи неймовірно прискіпливим та пристрасним шукачем, я швидко зрозуміла, що професію потрібно вивчати у дії.

Тож – Лондон! Я дуже рада, що моє навчання відбувалося у діючої, досвідченої доули, а програма курсу – одна з найстаріших у світі та адаптованих для супроводу у різних країнах та ситуаціях. Бачити, торкатися руками, відчувати тон, тембр, погляд – це основне, що можна взяти від майстра, якщо ви хочете стати якісним фахівцем. У цьому вся суть професії. У деталях, півтонах, у русі, у посилі…Чоловік, Інтернет, акушерка або навіть домашня акушерка не може цього передати. І без цього доула буде тільки номінально навчена, а за фактом – основного чинного секретного компонента вона не отримала.

Тому сертифікат Nurturingbirth (doula-uk, EDN) дав можливість працювати офіційно, а досвід та сприяння організації – дали повне уявлення про те, як необхідно структурувати та розвивати діяльність у масштабі країни.

Багато років, багато країн, конференції, проекти, семінари, стажування – безцінні знання, що укладаються рівним рядком на базу та структуру, отриману на самому початку. Фізіологія настільки мудра і закономірна, що кожне отримане знання чи вміння промальовувало загальну картину дедалі детальніше, начебто поліпшуючи якість зображення (як і екрані). Особливо цінними були стажування у Нідерландах (Амстердам), Канаді (Торонто), Англія (Лондон), Данія (Копенгаген). Можливість поринути повною мірою у світ материнства в кожній з цих країн (що є провідними за рівнем акушерства у світі) – це унікальний ресурс розуміння та відчуття.

Адже важливо не лише знати як правильно, а відчувати рух процесу, що йде правильно! У наших країнах це майже неймовірно. Особлива цінність – побачити на власні очі еталон взаємодії доули та медиків, медиків та породіллі… Це теж важливий базис, який можна передати на рівні невербальних сигналів нашим лікарям та акушеркам. А можна за необхідності і пояснити. Величезний багаж наукових знань, міжнародних досліджень, досвіду дозволяють це зробити навіть на рівні медуніверситету або кафедри підвищення кваліфікації акушерів-гінекологів.
Куди мене запросила далекоглядна і “просунута” (як зараз кажуть) професор, щоб пояснити лікарям, хто така доула, в чому сенс і користь її супроводу і як організовуються відносини цих двох професій. На жаль, мені дуже важко пояснити лікарям-практикам, що доули сертифіковані та доули-самоучки поводяться абсолютно по-різному і працюють також. Вони часто бачать “доул”, що не усвідомлюють кордонів та методів професії, які ведуть себе неадекватно або навіть небезпечно!

Тому зараз я змушена акцентувати переважно на діяльності доул АФПБ, ніж доул у принципі, як робила раніше на телебаченні та в пресі. Дуже сумно, що існує досить багато людей, які не усвідомлюють, що сертифікація – це не тільки спосіб легалізувати свою діяльність, а й можливість працювати екологічно, грамотно, якісніше. Не кажучи вже про те, що основною “фішкою” доули є її світогляд.
Світогляд доули (зовсім не схоже ні на акушерське, ні на психологічне, ні на езотеричне!), У ньому так щільно і жваво зливаються почуття з наукою, гнучкість зі стрижнем, співчуття і витримка. Це виявилося саме тим, що я шукала все життя. Шукала і не знаходила нічого. Я багато років вивчаю цю професію, я об’їздила стільки країн і взаємодіяла з такою кількістю фахівців, що можу точно сказати: світогляд і спосіб роботи доули не схожий на будь-яку іншу професію! Абсолютно неможливо бути одночасно і доулою і психологом, і доулою і лікарем, і доулою і акушеркою.
Як тільки ти намагаєшся включитися в одну з них – тебе автоматично вибиває з іншої. Доула далека від аналізу, оцінок, прогнозування та повчання – ніхто з вищевказаних фахівців апріорі не в змозі забути про ці якості. І каверза в тому, що, не розібравшись, здається, що раз не оцінюємо, не обстежуємо і не даємо гарантій – це може робити будь-який, адже це ж так просто. Але робота доули зовсім не проста.

Вона, як синьова океану, така очевидна і здається – ось чого простіше – це тільки вода. Але насправді під тонкою плівкою цієї прозорої поверхні потужні потоки течій та життя у кожній дрібній краплі. І почавши досліджувати раковини під ногами, ти опиняєшся залежним від екстазу нових відкриттів і дивовижного різноманіття за милі від берега на глибині десять тисяч метрів…

Ласкаво просимо до унікального світу! Я рада поділитися з вами тим, що вдалося знайти, побачити та почути, відкрити та пізнати! Прекрасними закономірностями та несподіваними проявами, новими гранями непохитних істин та старими віками перевіреними жіночими секретами. Цей світ нескінченний – і кожна з нас візьме для себе щось цінне та неповторне! Я дам вам карту, з якою ви зможете сміливо ступати, не боячись поранитися чи поранити. Я дам вам керівництво, з яким ви зможете заглибитися так сильно, як захочеться – і при цьому все одно бути достатньо ефективною. Я використовую свою пед. майстерність (адже одна з моїх утворень – педагог).